“Skrzypek na dachu” – broadwayowski musical o losach Żydów

Do popularyzacji żydowskiej muzyki ludowej bardzo przyczynił się musical “Skrzypek na dachu”. O czym opowiada i skąd jego fenomen?

Zarys fabuły

Głównym bohaterem musicalu jest Żyd mieszkający na terenie Imperium Rosyjskiego. Mężczyzna to ubogi mleczarz oraz ojciec aż pięciu córek, które postanawia wydać za mąż. Młode kobiety nie zgadzają się jednak na propozycję tradycyjnej swatki i szukają prawdziwej miłości, co jest powodem konfliktów w rodzinie, a co więcej, okazuje się, że Żydzi muszą opuścić swoje miasteczko. Przyglądamy się przymusowemu przesiedleniu tradycyjnej żydowskiej rodziny, która musi zacząć życie od nowa.

Książka, musical, film

Nie każdy wie, że libretto musicalu powstało w oparciu o powieść Szolema Alejchema “Dzieje Tewji Mleczarza”. Powieść pochodzi z 1894 roku, natomiast zainspirowany nią musical po raz pierwszy wystawiono 22 września 1964 roku na Broadwayu. W 1971 roku historię mleczarza przeniesiono na duży ekran, tworząc o nim nagrodzony Oscarem film. W Polsce musical wystawiono w kilku teatrach, po raz pierwszy w 1983 roku w Łodzi.

Czy warto zapoznać się z musicalem?

“Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali na świecie. Z pewnością warto zapoznać się z tą historią, jeśli nie przedstawioną na deskach teatru, to chociaż w postaci filmu. Jest to okazja do lepszego poznania kultury i muzyki żydowskiej, jak i po prostu do posłuchania świetnych muzycznych utworów. Również fabularnie historia ta zasługuje na uwagę, gdyż jest okazją do zastanowienia się nad losem ludzi, którzy muszą układać całe swoje życie od nowa.

Olga / Fot. MoneyforCoffee