Program Festiwalu

18.04.2012 (środa), Godz. 20:30, Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)

VDMTrio [RU+IL+PL] „Śpiew Ziemi”

Trójka znakomitych muzyków, trzy wybitne i twórczo nieskrępowane indywidualności dają gwarancję, że będziemy uczestnikami refleksyjnej podróży po najwyższej próby obszarach free world music.

Projekt powstaje specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

20.04.2012 (piątek), Godz. 19:00, Nove Kino Praha (ul. Jagiellońska 26)

Perry Robinson, Michael Zerang, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel [USA+PL] „Muzyka Żydów z Jemenu”

Kwartet gigantów współczesnej muzyki improwizowanej podejmuje niezwykle udaną próbę twórczego odwołania się do muzyki Żydów z Jemenu.

Kabbalah [FR] “Kabbalah”

Jidysz Dada – tak nazwali stworzony przez siebie gatunek muzyczny. Z dużym wyrafinowaniem i smakiem łączą i mieszają brzmienia, style i gatunki. Każdy koncert Kabbalah to spełniona obietnica wyprawy do „zakręconego” muzycznie świata, nieprzewidywalnej i nieco zwariowanej zabawy. To wspólne odkrywanie wcześniej nienazwanego.

21.04.2012 (sobota), godz 14.00, Nove Kino Praha (ul. Jagiellońska 26)

Projekcja filmu dokumentalnego
„The Klezmatics on Holy Ground”
Reż. Erick Greenberg Anjou prod. USA 2010
Film o legendarnym, Nowojorskim zespole odgrywającym od ponad 20 lat prekursorską rolę na światowej scenie muzyki żydowskiej.

Godz. 19:00

Nor Cold Quartet [PL+IZ+BE] Projekt „Melas chole”

Na początku była płyta „Biviendo En Kantando” z archiwalnymi, pochodzącymi z początku XX wieku nagraniami sefardyjskich Żydów z Bałkanów. Ta trzeszcząca, chropawa, ale za razem piękna muzyka w niemal metafizyczny sposób zainspirowała twórcę projekty – Olgierda Dokalskiego (Gaamera, Daktari) – trębacza i kompozytora poszukującego nieoczywistych brzmień i rozwiązań muzycznych.

Projekt powstaje specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Pomiędzy koncertami, w foyer kina:
„Taniec po zachodzie słońca”

Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego. Poprzedzi je Havdala – roczystość zakończenia Szabatu. Po niej światowej sławy choreograf Oren Ashkenazi z Izraela poprowadzi zajęcia taneczne.

Projekt przygotowany przez The American Jewish Joint Distribution Committee.

Drugi koncert:
The Sway Machinery [USA]

Dziedzictwo śpiewu synagogalnego jako źródło inspiracji dla współczesnej, żydowskiej muzycznej awangardy. Dla The Sway Machinery to uniwersalna żywa tkanka, po której poruszają się w drodze do tworzonych przez siebie światów przyszłości. Wydobywają z zapomnienia piękno i potęgę sztuki wokalnej XIX wiecznych kantorów i tworzą z niej unikalną, autentycznie nową wartość, napełniając ją energią rockowego brzmienia.

22.04.2012 (niedziela), Godz. 14:00, Nove Kino Praha (ul. Jagiellońska 26)

Projekcja filmu dokumentalnego. Pokaz przedprzemierowy Festiwalu Żydowskie Motywy.
„The SoCalled Movie”
Reż. Garry Betel prod. USA 2009
Josh Dolgin – “SoCalled” to artysta poruszający się swobodnie zarówno po świecie muzyki żydowskiej jak i hip-hopu. Poszukuje inspiracji w przeróżnych muzycznych światach. Film opowiada o jego artystycznej drodze kilku ostatnich lat.

Godz. 19:00

Lena Piękniewska & Soundcheck [PL] „Kołysanki na wieczny sen”

Bardzo wysmakowana, pełna powietrza i po mistrzowsku wyważona emocjonalnie muzyka zespołu Soundcheck (trzeba pamiętać, że od kilku lat zaliczani są do czołówki polskiej sceny jazzowej) znakomicie współgra z wyśpiewanymi po hebrajsku i po polsku poetyckimi strofami, pełnymi refleksji nad czasem minionym, nad ludźmi, których już nie ma, nad miejscami, które dziś są zupełnie inne.

Bester Quartet & Tomasz Ziętek [PL] „Projekt Gebirtig”

Tu będziemy świadkami jego autorskiego odczytania songów Gebirtiga, swoistego spotkania dwóch twórców ponad czasem, ponad językiem i ponad tradycją.

Do realizacji projektu Jarek zaprosił muzyków ze swojego kwartetu: Olega Dyyaka – perkusja, Jarosława Tyrałe – skrzypce, Mikołaja Pospieszalskiego – kontrabas oraz trójmiejskiego trębacza – Tomasza Ziętka.

Projekt powstaje specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i Muzeum Historii Żydów Polskich.