Ciekawe zwyczaje żydowskie

Życiem Żydów rządzą zasady wyznaczone przez Biblię, ale także dorobek kulturalny. Niektóre z ich zwyczajów są więc bardzo ciekawe.

Małżeństwo, rodzina, dzieci

Większość ludzi kojarzy Żydów przede wszystkim z obrzezaniem, któremu poddaje się chłopców w 8 dniu po narodzinach. Nie jest to jednak jedyny zwyczaj dotyczący dzieci. W wieku 3 lat następują postrzyżyny i wtedy dziecko zostaje uznane za rozumne i gotowe do wychowania w wierze. Natomiast już w wieku 13 lat uznaje się je za dorosłe i włącza w pełni do społeczności. Bardzo ciekawa jest też ceremonia zaślubin oraz wesele żydowskich par, które jest bardzo bogate w religijne obrzędy, od modlitwy rabina nad nowożeńcami po tłuczenie szkła. Mężczyźni i kobiety bawią się osobno, w osobnych salach, a po ślubie para młoda jest traktowana jak para królewska, a wyraża się to na przykład tym, że przez tydzień nie wolno im pracować.

Obrzędy związane z pogrzebem

Ponieważ dawniej Żydzi zamieszkiwali głównie rejony o ciepłym klimacie, w ich kulturze zakorzenił się zwyczaj, aby pogrzeb odbywał się w ciągu doby od zgonu. Zwłoki poddaje się obmyciu i namaszczeniu oraz przebiera się je w prostą, białą szatę z lnu. Dawniej dbano o to, by chować zmarłych twarzą w kierunku Jerozolimy. Żałoba po zmarłym trwa siedem dni. W czasach biblijnych na jej znak rozdzierano szaty, dziś ograniczono to tylko do naddarcia fragmentu ubrania. Podczas żałoby nie wolno pracować, pić wina, jeść mięsa oraz utrzymywać kontaktów seksualnych. Święto zmarłych w ścisłym znaczeniu nie istnieje, ale w rocznicę śmierci odwiedza się grób i zapala na nim świece.

Olga / Fot. hurk